Подправки за здраве

Много от познатите ни, а и недотам, подправки не само придават пикантност на ястието и подобряват вкуса на храната, но са и много полезни за здравето. Макар в Европа повечето от тях да са познати от векове, подправките все още са най-типични за по-екзотичните кухни, където наистина изглеждат най-на място.
Предлагаме ви повече информация за действието на някои от най-популярните.

Кимион

Подобрява кръвообращението, помага при кашлица, премахва болките в стомаха и червата. Кимионът може да се използва и като чай (1 ч. л. кимион се залива с 250 мл вряла вода и след 10 минути се прецежда. Чаят се пие топъл, на малки глътки. Той отстранява газовете и спазмите в храносмилателния тракт.

Шафран

Препоръчва се при анемия и сърдечно-съдови заболявания. Прочиства кръвта, лекува половото безсилие и притежава антисептично действие.

Кардамон

В традиционната индийска медицина кардамонът се смята за най-добрият стимулатор на храносмилането, който за разлика от пипера, горчицата, лука и чесъна не дразни лигавицата на устата и стомаха. Индийските лекари смятат, че кардамонът помага и при гадене.

Карамфил

Препоръчва се при сърдечно-съдови заболявания, атеросклероза, влошаване на паметта в напреднала възраст, при херния и бронхит. Карамфилът също така възбужда апетита и премахва стомашно-чревните болки.

Горчица

Облекчава симптомите на простудните заболявания и съкращава периода им.

Магданоз

Запарката от магданоз е полезна при задържане на течности в организма, в това число и при отоци на вените. Листата се мелят с месомелачка, заливат се с вряла вода и се запарват в продължение на 8-10 часа. След това сместа се прецежда и се добавя сокът от един лимон. Приема се по 1/3 чаша 3 пъти дневно преди ядене в продължение на 3-5 дни (не и по време на бременност).

Куркума

Помага при нарушено храносмилане, прочиства кръвта, подобрява функцията на черния дроб, предпазва от кашлица и настинка, а благодарение на антисептичното си действие действа и тонизиращо (особено на кожата).

Канела

Притежава противовъзпалително и заздравяващо действие. Стимулира сърдечната дейност, регулира храносмилането. Препоръчва се в диетичното хранене - при заболявания на черния дроб, бъбреците, пикочния мехур.

Червен пипер

Особено лютивият червен пипер е богат на въглехидрати, белтъчини, минерални соли и витамини. Количеството витамин С в пипера е много по-голямо дори отколкото в лимона. Подправката не само възбужда апетита, подобрява храносмилането и кръвообращението, но и създава неблагоприятна среда за развитието на много видове бактерии. Също така помага при ревматизъм.

Източник: www.zdrave.bg